Saç Kesimi ne sıklıkta yapılmalı?

Saç Kesimi ne sıklıkta yapılmalı?

Saç Kesimi ne sıklıkta yapılmalı?

23/01/2021

‘Doğanın insanlara en büyük iltifatı saçlardır ve bu saçlar bizlerin ellerine emanet edilmiştir. Saç modasında en önemli unsur kesimdir. Saç kesimi bir tasarımdır ve tasarım sadece duygularla ortaya çıkar.’ Demiş büyük saç kesim üstadı Vidal Sassoon. 

 Modern saç kesim stillerini, geometriden destek alarak farklı bir boyuta çıkarmış, kesiminde geometrik çizgiler ve duygular birleşince yarattığı stillerin etkileyici ve göz alıcı olması kaçınılmaz olmuştur. Bu Saç kesim tarzını 1960’ lar da Londra’ da başlatmıştır ve etkisi hala devam etmektedir.

 Şu anki global saç kesim trendlerinde kolay kullanım ve doğal görünüm ön plandadır. Saç modası şu an insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Bir kaç saç kurutma tekniği ve evde kullanılabilen pratik saç gereçleri ile doğru saç kesimi hayatlarımıza konfor katıyor.

 Saç kesimi kişinin yaşam tarzını ortaya koyar. Hepimiz zaman zaman sıkılır saçlarımızda radikal değişime ihtiyaç duyarız. İşte tam olarak burada saç modeli bulmak kadar kimin keseceğide önemlidir. Sizi anlayacak aynı frekansta bir saç tasarımcısına ihtiyaç var, demem o ki  her kuaför saç kesiminde yeteri kadar deneyime sahip değildir. Bir Alman atasözü der ki; kumaşını on defa ölç, çünkü ancak bir defa kesebilirsin.

Kısa saç kesimi olan ‘pixie’ radikal değişim için muhteşem bir seçenektir. Erkek saç modelinin kadına uyarlanmış bir versiyonudur diyebiliriz. Kısa modeller çok hızlı uzayıp formunu hemen kaybedecektir. Bu durumda 5-6 hafta da bir kesim yapılması modelin ilk günde olan dimanik tadını devam ettirerek tarzınızı koruyabilirsiniz. Pixie saçlar için özel saç şekillendiriciler de mevcut deneyiminizi en üst sınırlara çıkarmak için bu ürünleri keşfedin.


Global saç modasının yıldızı ‘bob’ saç kesim modelidir. İlk başlarda geometrik çizgileri ile popüler olmuş olsa da şimdilerde ‘ Blunt Bob, xbob, graduation bob, soft blunt bob, long bob, wild bob’ gibi farklı yorumlarla saç trendlerin de büyük yere sahip. Saç yapısı ve yüz şekli uygun herkes mutlaka bir kez denemelidir, çünkü bu saç modeli gerçekten yaşıyor her 1 cm. uzadığında model başka bir tat kazanıyor. En kısa olanı ‘Short bob’ dudak hizasındadır ve radikal karar almadan kestirmek sizi bambaşka bir insana çevirecektir, saçınızı bu modelde kestirdiğiniz de o koltuktan farklı biri olarak kalkma garantisi var. Bob saç modeli sevenlerin çok nadir vazgeçtiği ve sonra tekrar döndüğü güvenli liman oluyor. Deneyin iyi hissedeceksiniz. Bob saç modelini 75 günde bir kestirmelisiniz, çünkü  saçlarınız bu süreçte yaklaşık 3 cm. uzayacaktır bu da modelin ilk havasının kaybolmasına neden olur. 


Son birkaç yıldır ‘bangs - fringekakül yada perçem çok trend ve çok kişi tarafından deneyimleniyor. Kimi bayılıyor bu stile ve uzun sezonlar boyunca kullanıyor, kimi de bir daha yaptırmamak üzere ilk ve son kez deneyimliyor. Kakül daha taze ve genç bi görünüm elde etmemizi sağlıyor. Saçlarınızda balyaj Ombre gibi işlemler varsa renginizin en güzel yerinin kesileceğini söyleyebilirim, kestirmeden önce iyi düşünün. Sonbahar ve kış sezonlarında kakül çok iyi bir değişim seçeneğidir. Çikolata veya koyu kumral bir saç renginiz varsa kışın deneyebileceğiniz iyi  bir fikir olabilir. Yinede alnızın yapısına uygun doğru bir kakül seçimi için uzman tavsiyesi dinleyin çünkü geri dönüşü olmayacaktır. Kakül, perçem, uzun kakül vb. Saç modelleri 4 haftada bir kesilmelidir, kaşın altında olan saçlar göze girip rahatsız edeceğinden düzenli kesilmelidir. Uzun kahküllerinde dinamikliğinin devamı için düzenli kesilmesi gerekir yoksa şekil vermekte zorlanılabilir. Kaküle lokal  brezilya fönü uygulamak muhteşem konfor sağlıyor destek alabilirsiniz. 

Saçlarını uzatmak isteyenler, saçlarının ucundaki kırıkları 75 günde bir aldırmalıdır. Uçları incelmiş, çatallaşmış saçlar uzarken zorlayacak hatta kırıklar saçın ortalarına ilerleyeceğinden sonrasında çok daha kısa  kestirmenize sebeb olacaktır ve saçlarınızı uzatmak sadece bir hayal olarak kalacaktır. Saçlarımız ortalama ayda 1.25cm. uzar. 75 gün ritüelini gerçekten güvendiğiniz bir saç tasarımcına 1cm. olacak şekilde uçlarını aldırın. Bunu 3 defa tekrar edin ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzadığına şahit olacaksınız. Unutmayın uçları  kırık saç kimsenin işine yaramaz, önce uçları kırıklardan arındırın ve kırık uç önleyici serumlar ile saçlarınızın uçlarını mühürleyip koruyun. Saç uzatmak sabır işidir, güzel uzun saçlara kavuşmanın en iyi yolu budur.

 **Evde saçlarınızın sağlıklı olmasına destek olacak pratik ve yararlı bilgilere

makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Saçlarınızda değişim için instagram sayfalarımızdan ilham alabilirsiniz; @velatozdamar @modernhair


Velat ÖZDAMAR kimdir?


Yorum Ekle