Brezilya fönü mü, Botoks mu?

Brezilya fönü mü, Botoks mu?

Brezilya fönü mü, Botoks mu?

07/03/2021

 Kuru, kıvırcık, ve asi saçlarınız mı var? Artık sorun değil. Yıllardır çektiğiniz çile keratin ile son buluyor. Şekil almayan, zor kuruyan, kopmak üzere olan, mat ve solgun saçların 1 saatte göz alıcı ve yumuşacık yapmak mümkün.

 Mucizevi ürün keratin nedir? 


Cildimiz, saçımız ve tırnaklarımızdaki ana bileşenleri oluşturan bir proteindir ve saçlarımız bu proteinlerden oluşur. Ve saçımızın dış tabakası olan kütikül  yoğun miktarda keratin barındır. Saçımızın dış tabakası hasar gördükçe ve nemsiz kaldıkça, matlaşır güçsüzleşir ve şekil almakta zorlanır.

 Peki, pırıl pırıl ve ipek  gibi saçlara kavuşmak için keratin bakım her saç için uygun mu?

Botox ve Brezilya fönü arasındaki fark nedir?


Keratin bakımı ikiye ayrılır, biri neredeyse fön kadar etkili olan Brezilya fönü, diğeri ise saçın kuruluğunu alan ve kabarmasını engelleyen kolay taranmasını sağlayan yaklaşık iki ay süren Botox bakımıdır. Botoks saçın dalgalarını yok etmez, pürüzsüz ve daha kontrollü  olmasını sağlar. Saçlarının sağlıklı ve sakin olmasını isteyenler, Botoks tercih etmelidir. Saçlarını bakımlı ve düz olmasını isteyenler, Brezilya fönünü tercih etmelidir. 

 Botok nasıl yapılır?

Önce saçın pul tabakasını gevşeten özel bir şampuan ile yıkanıyor.


Saç derisine temas etmeyecek kadar dipten bütün saça ince tutamlar şeklinde sürülüyor. Sürülme sırasında ve sonrasında saçlar defalarca ince dişli bir tarak ile taranıyor. Her tutam iyice keratine doyuruluyor. Sürme işleminden sonra 20 dk. Bekletiliyor ve saçlar yavaş yavaş ılık fön makinesi ile ürün saçtayken kurutuluyor. Kurutma işleminden sonra saça ince tutamlar olacak şekilde fön çekiliyor.

 

Fön işlemi bittikten sonra bir kahve içecek kadar ara veriliyor 5-10 dk. kadar bu sürede saçların soğuması bekleniyor. Şampuan yapılmadan saç iyice durulanıyor yaklaşık 3-5 dk. Havlu ile fazla suyu alınıp özel bir kür sürülüp yaklaşık 10 dk. bekleniyor ve durulanıp kurutma işlemine geçiliyor. Dilerseniz düz veya hareketli fön çekilebilir. Etki süresi yaklaşık 2 aydır. 

Brezilya fönü nasıl yapılır?

Saçın dış tabakasını gevşetmek için özel şampuanı köpürtülüp 3-5 dk. bekleniyor. Saçlar bu aşamada biraz sertleşiyor sebebi pul tabakası açık olduğundan birbirine takılıyor.


Saça çok ince tutamlarda az miktarlada keratin sürülüyor her tutam defalarca taranıyor veya parmaklar ile saçın yüzeyine iyice sürülmesi sağlanıyor. Sürme sırasında saçın ıslak olması çok önemli çünkü ürünün saçın her yerine eşit sürülmesi için kolaylık sağlıyor.

 

Sürme işleminden hemen sonra kurutma işlemine geçiliyor daha sonra yine tutamlar olacak şekilde fön çekiliyor. Fönden sonra max. 1cm. kalınlığında olacak şekilde saça düzleştirici uygulanıyor her tutama ihtiyaca göre 5-10 defa olacak şekilde tekrar edilebiliyor.

 

Bunun doğru yapılması çok önemli çünkü gereğinden fazla ısıya maruz kaldığında saçlarınız kalıcı şekilde yana bilir. Bazı saçların keratinden zarar görmesinin sebebi budur. Düzleştirme işleminden sonra saçın soğuması bekleniyor, daha sonra saçlar bol su ile durulanıyor şampuan ve krem yapılmıyor.

 

Durulama işlemi bittikten sonra, saça  özel mühürleyici sprey sıkılıyor ve saçlar taranıp kuruluyor. Saçlarınızda muhteşem bir yumuşaklık, parlaklık ve düzlük oluşuyor. Bu etki 2 ile 6 ay arası kalıyor. 

Botok ve Brezilya Fönü’nün etkisini arttırmak için evde neler yapılmalı?

 Öncelikle sülfatsız şampuan kullanımı çok önemli çünkü, sülfat saçınızdaki keratinlerin çözülüp azalmasına sebep oluyor.


Mutlaka saç kremi yada maske kullanmak gerekiyor, taramadan önce serum gibi saçta kalan ürünler kullanmayı ihmal etmemek de gerekir.

 En önemli detaylardan biri de saçların çok iyi şekilde kurutulması.

Saçlarınızı kuruturken, fön makinasının ısısı saçınızdaki keratinlerin genleşerek saçın düzleşmesini ve parlaklaşmasını sağlıyor. Haftada bir iki defa maske uygulamak da keratinlerin mühürleşmesine katkıda bulunarak botoks ve brezilya fönünüzü daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

 Önemli uyarı; kullanılan keratin markası, saçınızın ve cildinizin sağlığı açısından büyük öneme sahip, mutlaka markasını öğrenin ve güvendiğiniz bir kuaför salonunu tercih edin.

 **Evde saçlarınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, makalelerimize göz atabilirsiniz. 

 Saçlarınızda değişim düşünüyor ve karar veremiyorsanız instagram sayfalarımızdan ilham alabilirsiniz, @velatozdamar @modernhairofficial 

 

Velat ÖZDAMARYorum Ekle