Dip boyası kaç günde yapılmalı?

Dip boyası kaç günde yapılmalı?

Dip boyası kaç günde yapılmalı?

06/02/2021

Saç renklerinin bozulmadan devamını sağlamak için her rengin tekrar süresi farklıdır. Genel olarak dip boya tekrar süresi 3-5 haftadır, en erken  21 günde bir yenilenmesi gerekir, kimi renklendirme işlemlerinin ömrü 6-8 aya kadar çıkabilmektedir. Dip boya zamanının gelip gelmediğini anlamak için bazı renklendirme işlemlerini farklı açılardan analiz edeceğiz, çünkü çoğu zaman dip boya için erken yada geç kalınmış  olunabiliyor.

Beyaz Saçlarda Dip Boyası Kaç Günde Yapılmalı?

 Eğer saçlarınızı beyaz olduğu için boyuyorsanız, 21 gün beklemeniz cildiniz için sağlıklı olacaktır. Her hafta veya 10 günde bir saç boyamak doğru değildir. Dipler de çok sık boyama işleminden dolayı renk çizgisi kararma (band) oluşur. Boya sürülürken dip mesafesi kısa olduğundan genelde taşma oluşur ve uzamış olan dipler dışındaki yerler boyandığından istenilen renkten uzaklaşılır. Saçlarınızda beyaz varsa 21 gün beklemek, saç boyama deneyimi için idealdir. Dipler çok rahatsız ediyorsa kapatıcı dip spreylerinden destek alabilirsiniz.

Dipleri Çok Uzamış Saçlar Nasıl Boyanır?

 Dipleri çok uzamış olan saçlarda da band oluşur. Bu durumda da mesafe çok uzun olduğundan cilde yakın olan bölge, istenilen rengi verir, diğer bölgede koyu bir hat oluşur. Yani saçlarınızı 4-5 haftadan fazla uzaması da dip boya renginizin bozulmasına sebep olur ve performansını etkiler. Özellikle küllü renkleri tercih edenler için bu çok önemlidir. Bunun çözümü kısmen vardır, her boya için uygun olmasa da 3-4 cm çıkmış saçlarda dipten 1cm. geriden sürme işlemi yapılıp 10 dk. beklenip daha sonra klasik dip boya yöntemi uygulanır. Pandemi sürecinde çoğu kişi saçlarını boyatamadı ve  bu yöntem  en çok başvurduğumuz, saçları normal renklerine döndürürken kullandığımız yöntem oldu. Evde uygulamak için professional bir tekniktir. Güvendiğiniz bir kuaförden destek almanız iyi olacaktır.

Platin Sarı Saçların Dip Boyası Kaç Günde Yapılmalı? 

 Platin saçlarınız için 4-6 hafta da bir boya işlemi tekrar etmeniz saçınızın sağlığı için idealdir. Sarı saç rengi açma işlemi yapılarak elde edildiğinden, sürdürülebilir, sağlıklı, güçlü saç elde etmek için dikkat etmeniz gereken bir detaydır. Her boyama işleminde  saçların bütününü açmak doğru değildir. Sarı saçların son derece bilinçli ve yalnızca professional kuaförler tarafından boyanması gerekir. Ne sıklıkla yapıldığı çok önemlidir,  erken ya da çok geç boyanması, istenmeyen sonuçlar doğurur.

Ombre, Balyaj, Röfle, Sunkissed Saçı Olanlar Dip Boya İçin Kaç  Ay Beklemeli?

Doğal saçlarınız da Sunkissed, balayage, ombre vb. işlemler varsa 6 ay beklemek en doğrusudur. 4 aydan önce tekrar edilmesi saçta ciddi hasara yol açar. Doğal saçlarınız dipleri çok sert ve koyu görünüyorsa 3 ayda bir kırma yaptırabilirsiniz. Bunu çok sık tekrar ederseniz dip boya etkisi yaratacaktır ve doğal saçlarınızı kaybedebilirsiniz.

Bakır Saçlarda, Dip Boyası Kaç Günde Yapılmalı?

 Bakır renklerin formülü 3 haftada bir dip boyamaktır. Solmuş uçlar için inceltilmiş ya da amonyaksız boya ile boyamak önemlidir. Çok akan renklerin uç boyamaları için  amonyaksız boyalar saçın dokusunda sürdürülebilirlik açısından büyük rol oynar. Saçınızın dipleri normal boyalar ile boyayıp uçlarına da aynı rengin amonyaksızını uygulatabilirsiniz. Küçük bi fiyat farkı olsada saçınız buna değer.

Boya Alerjiniz Varsa Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

 Cildi hassas veya çok fazla kimyasal maddeye maruz kalmak istemeyenler için amonyaksız bitkisel boyalar mevcut. Bu boyaların içeriği güçlü kimyasallardan arındırılarak formüle edilir. Renk seçeceği kısıtlı olmakla birlikte beyaz kapama ve uzun süre kalıcılığı da düşüktür. Yine de bazı renkler de yüzde yüze yakın performans gösteren boyalar da var. Saç boyalarına karşı her hangi alerjen bir durumunuz varsa, saç boyalarını alerji testi yaptıktan sonra uygulayabilirsiniz.

Saç Boyasından Sonra Ne Yapılmalı?

Saç boyamalarıdan sonra saçlarınıza, evde renk koruma bakım ürünlerini kullanarak, saçınızı kurumalara ve renk solmasına karşı koruyabilir, hayallerinizdeki saçların tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Boyalı saçların işlem görmemiş saçlara oranla daha fazla neme ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Haftada bir veya iki defa yapılan bakımlar ile saç renginizin akmasını engeller ve saçın kaybettiği nemi geri kazandırabilirsiniz.

Bütün Makaleleri Görüntüle!**Evde saçlarınızın sağlıklı olmasına destek olacak pratik ve yararlı bilgilere

makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Saçlarınızda değişim için instagram sayfalarımızdan ilham alabilirsiniz;

@velatozdamar 

@modernhair


Saç Bakım Ürünleri - Mağazayı Keşfet!

Velat ÖZDAMAR kimdir?

Yorum Ekle