Soğuk Sarılar nasıl korunur?

Soğuk Sarılar nasıl korunur?

Soğuk Sarılar nasıl korunur?

30/01/2021

 Sarı saç renklerinde çok zor korunan ve canlılığını hızlı kaybeden Soğuk Sarı, nasıl daha uzun süre kullanılır? Bu soru her zaman soğuk sarı sevenler için arayış olmuştur. Öncelikle bilmemiz gereken şey, soğuk sarı mavi ve lila yansımalardan elde edilir. Doğada en hızlı kaybolan renk mavidir, ve çok değerlidir. Soğuk sarı saçlarda bunu desteklemek için mavi şampuan, mor şampuan ile sonuçlar alınabiliyor, tabii ki bunlar anlık çözümlerdir ve bir süre sonra tekrar etmek gerekir.

 Soğuk sarının net olabilmesi için saçın öncelikle iyi açılması gerekir, yani saçımızdaki kırmızı pigmentten arınması gerekir. Bu açma işlemleri evde yapılmak için çok tehlikelidir. Professional kuaförler tarafından yapılmalıdır. Deneyim gerektiren bir işlemdir, doğru ürün ile yapılmaz ise maalesef saçlarda  kopma oluşur. Sizin uzun süre tadını çıkarmak için yapmanız gerekenler, yıkarken ve bakım yaparken dikkat etmenizdir. Soğuk sarılar açma işlemine maruz kaldığından normal boyalı saçlardan iki kat daha fazla bakıma ihtiyaç duyar dolayısıyla bakım yapmak çok önemlidir.

 Sarı elde ederken saçın dış katmanı ‘kütikül’ açılır istenmeyen renklerden arındırılır, ne kadar çok arınırsa o kadar uzun sürer ve bu da dış katmanın incelmesine sebep olur. Bunu tekrar güçlendirip mühürlemek saçınıza eklenen soğuk pigmentlerin (mavi, yeşil, mor) daha az akmasını sağlayacaktır. Sülfatsız şampuanlar saçı nazikçe temizlediğinden daha az renk kayması oluşur. Bu tarz şampuanları mutlaka kullanmalı ve saçları haftada 3 defadan daha sık yıkamamalıyız çünkü renk sadece yıkarken çözünür ve akar.

 Boyasız doğal saçlarınızda soğuk sarı balyaj/ombre varsa  ya da bütün olarak açma yapılmış platin bir saça sahipseniz, mor şampuan kullanabilirsiniz. Ayda bir defa bir kaseye yeteri miktarda mor şampuan koyup, saçların kuru olması gerekiyor, 2 cm kalınlığında ayırıp boya sürer gibi sürüp 5 dk bekletin ve iyice durulayıp bakım maskesi sürün 15 dk. bekletin ve durulayın. Bu işlem çok etkilidir ve saçlarınız çok sıcak sarıya dönmüş ise uygulayın. Bunu 3 yıkamada bir olacak şekilde saçınızı normal temizleyici şampuan ile yıkadıktan sonra avucunuza yaklaşık 5gr. Mor şampuan dökün saçın her yerine eşit oranda dağılacak şekilde avucunuz içi ile hızlıca köpürtün, şampuan temas ettiği yeri soğutacağından, her yere eşit yoğunlukta yayılması önemlidir. İyice köpürdüğünden emin olduğunuzda 2 dk. Bekleyip durulayın ve krem ya da maske yapabilirsiniz.

 Dip boyası yapılmış saçınızın üzerinde röfle/balyaj/ombre varsa mor şampuan sarıları soğuturken boya ile elde ettiğiniz kumrallarınızı bozacağından kullamamanızı öneririz çünkü boyalı saç kimyası farklıdır. Bunun için professional tonlama servisleri vardır ve kuaförünüz size yardımcı olabilir evde uygulamak istenmeyen sonuçlar doğurabilir.


 Soğuk sarı sevenler için özel bakım serileri var bunları keşfedip set halinde kullanmanız renkteki kalıcılığı ve canlılığı uzatacaktır. Hem sülfatsız hem de içerisinde pigment barındıran şampuan ile günlük saç yıkamalarınızı yapabilir ve sonrasında saçınızı dış katmanının iyileşmesini sağlayacak krem ile bakım yapmak da çok iyi sonuç verir. Saç kremi ve maskeyi dönüşümlü kullanmak çok daha iyi olacaktır. 

 Saçları yıkadıktan sonra pigment içeren saç bakım spreyleri ve serumları kullanıp çok sıcak olmayan bir fön makinesi ile saçı kurutmalısınız. Maşa veya düzleştirici çok sıcakken saçınızın soğuk sarısını bozacaktır. Dolayısıyla fazla ısıdan kaçınmak gerekiyor. Çok sık köpük, jöle ve sprey kullanmak da içerisindeki alkol den dolayı soğuk sarılarınızı yavaş yavaş ısıtacaktır.

 Şimdi bunları göz önünde bulundurarak sevdiğiniz soğuk sarıların tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

 

**Evde saçlarınızın sağlıklı olmasına destek olacak pratik ve yararlı bilgilere

makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Saçlarınızda değişim için instagram sayfalarımızdan ilham alabilirsiniz; @velatozdamar @modernhair


Velat ÖZDAMAR kimdir?

Yorum Ekle